Miłość i inne przystawki...

moja osobista, zupełnie nie dietetyczna wizja życia pełnego miłości

Wpis

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Może być inaczej!

 

Święta mnie przytulają. Każą szukać tego, co zgubiłam. Myśleć o tym, co pominęłam. I zejść trochę z tonu. W czasie Świąt perfekcjonizm nie jest wskazany.

 

Zdumiewająca jest ta czułość i tęsknota, która nakreśla zbliżający się czas. Wielu z nas przyznaje się do niespodziewanych wzruszeń – pierwszą choinka w nowym domu, ciepłe skarpety w renifery w prezencie, kolędy troszkę sfałszowane, ale za to jeszcze bardziej nieziemskie. Mam dług wdzięczności wobec Bożego Narodzenia - utkane z niedociągnięć i naszych, czasem nieznośnych charakterów zawsze „wychodzą na swoim”.

Wiem, bywa inaczej. U mnie też. Nie zawsze na stole jest dokładnie 12 potraw, nad nimi nie unoszą się przyjemne i życzliwe rozmowy, wszyscy odświętni, zadowoleni i … razem. Nie każda świąteczna rzeczywistość jest „wyjściowa”. Ładna. To jednak wcale nie oznacza, że jest gorsza.

Czasem tak bardzo nam się tęskni. Za kimś, za czymś, za nami (tak za ‘nami samymi’ – czas i doświadczenia potrafią bardzo zmieniać). Przyglądamy się życiu innych i im dłużej patrzymy, tym więcej braków dostrzegamy u nas samych. Postanowień, których nie zrealizowaliśmy. Ludzi, których zaniedbaliśmy lub którzy po prostu odeszli. Wyzwań, których nie podjęliśmy. Czasu, który zmarnowaliśmy. Dużo tego, prawda? Dzisiaj mam dla Ciebie propozycję- odwróć klepsydrę, przesyp piasek jeszcze raz, popatrz na życie z wdzięcznością. Ziarenka będą przesypywać się dokładnie w tym samym tempie, ich kolor czy struktura także nie ulegnie zmianie. A jednak uwierzcie mi - słowo wdzięczność może stać się dla Was synonimem rewolucji. Bądź wdzięczny za ciepło każdej dłoni, którą przyszło ci serdecznie uścisnąć, za uśmiech choćby przez łzy. Za łzy też bądź wdzięczny – być może gdyby nie one, Twoje serce dawno byłoby już zupełnie nieczułe.

Stojąc w kolejce bądź wdzięczny za niespodziewaną chwilę wytchnienia, czekając na pociąg dziękuj, że masz do kogo jechać, pakując prezenty, sprzątając, gotując i nakrywając do stołu bądź wdzięczny, że wciąż komuś jesteś potrzebny, jesteś cenny, jesteś piękny.

W jednym z ostatnich wywiadów papież Franciszek zauważa, że nadzieja i czułość Bożego Narodzenia mogą nas uleczyć z obojętności. Nadzieja i czułość to absolutne przeciwieństwo samotności. A my przecież tak często czujemy się samotni. Targujemy się o emocje. Chodzimy wyboistymi ścieżkami, by znaleźć czyjąś obecność. Jesteśmy żebrakami uczuć. Szukamy gwiazdy na niebie, ale nieustannie patrzymy tylko pod nogi, by się nie potknąć. Podnieś wzrok, popatrz. Bądź odważny, pozwól sobie na bezbronność. Bądź życzliwy. Każdy nieznajomy może się okazać bliskim, którego szukasz po omacku. Nie żyj uprzedzeniami, żyj teraz.

 

Żeby móc doświadczyć cudownych, magicznych rzeczy, trzeba w nie najpierw uwierzyć. Widzimy dokładnie tak, jak patrzymy. Jeśli w Twoim sercu będzie tylko żal i rozczarowanie, z choinki zobaczysz tylko sypiące się igły, które trzeba posprzątać, od kolęd rozboli Cię głowa a od karpia żołądek. A mogło być tak pięknie…. Hola, hola, jeszcze może być pięknie!

 

 

Świąt prawdziwie przeżytych!  

 

 Zapraszam na: www.facebook.com/KolacjaZCzeslawemInspiracjeSzczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
slowikjustyna
Czas publikacji:
poniedziałek, 23 grudnia 2013 15:34

Polecane wpisy

 • Życie zaczynam wieczorem.

  Co prawda blog prawie umarł, ale kuchnia na szczęście nie. W egoistycznym pędzie za wybitną karierą, gdzieś pomiędzy szybkim słowem a wolną kawą, gotuję. A że n

 • Wielkanocy nieoczywistej! :)

  Kochani! Jeśli zajrzycie tutaj w tym świątecznym czasie, to chciałabym przekazać Wam serdeczne życzenia - niech Wielkanoc będzie czasem otwierania serca. Spotk

 • Jak oszczędzać...

  …pieniądze, czas? Zdaje się, że wszyscy się nad tym zastanawiamy. Niespodziewane wydatki, zaskakujące sytuacje czekają na każdym kroku, by tylko „um

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość fan napisał(a) z *.4web.pl komentarz datowany na 2014/01/20 00:50:39:

  Już dawno po świętach. Może jakieś dobre słowo na ten rok?

 • Gość fan napisał(a) z *.4web.pl komentarz datowany na 2014/03/09 23:02:54:

  Można jeszcze liczyć na "wskrzeszenie" bloga?

Dodaj komentarz